RD Hrabůvka

RD Hrabůvka

Štúdia aj následný projekt vlastne ďalej rozvíjali prvotný nápad prepojiť existujúci dom hákového pôdorysu, postavený na okraji malebnej obce, ale v relatívne prudkom kopci, s kamennou pivnicou, ktorý sa po odbúraní ohrád hospodárskeho krídla, dostal do solitérnej polohy vo dvore. Pilotnou myšlienkou bolo prepojenie tohto artefaktu (pivnica z lícového kameňa s krásnou klenbou a dubovými dverami) s interiérom obytného priestoru. Vo dvore tak vznikla presklená segmentová prístavba z dreveného masívneho skeletu, so zelenou strechou, ktorá domu pridala, doteraz chýbajúce, priestrannú a vzdušnú miestnosť - obývačka s kuchyňou, vrátane včlenenia kúpeľne a malej zimnej záhrady. Tiež umožnila zakomponovanie fínskej pece v ťažisku domu (vykuruje sa tak z jedného miesta nielen priestor prístavby, ale aj dve priľahlé izby v pôvodnom dome). Obytný priestor prístavby je pohľadovo otvorený a prevádzkovo prepojený so zostávajúcou časťou dvora a malou záhradkou vo svahu nad domom, zároveň však umožňuje aj prepojenie s krajinou, ktorá sa na hranici pozemku pohľadovo otvára. 

 

Dom je teraz, hoci sa z vonku (z ulice) moc nezmenil, obohatený o výrazné priestory a výhľady do krajiny Moravského Krasu ..

 

Pre mňa bolo navyše veľkým potešením sledovať vývoj stavby, na ktorej sa podieľali najväčšou mierou investori sami (mladý učiteľský pár rozrastajúci sa počas stavby o jedno a potom aj o druhé dieťatko), spolu s priateľmi a širšou rodinou ... Je vzácne a pre mňa radostné , vidieť rodinu a vzťah snáď ešte viac posilnený a upevnený takouto skúškou, akou je stavba spoločného hniezda (navyše rekonštrukcie a svojpomocne ...!) E. Vlčková

1
2
3
4
5
6
7
8
fotkypred.
fotky před.
podkladstudie.
pruceli.
průčelí domu před i po (nezměnilo se).
pudoryspodkrovi.
pudorysprizemi.
původní dům (podklad studie).
rezy.
situace.
studie - půdorys podkroví.
studie - půdorys přízemí.
studie - situace.
studie - řezy (1).
Tvorba webových stránek > webSEO.cz